WSPÓŁCZESNE POJĘCIA TURYSTYKI

Ze względu na swój złożony charakter i interdyscyplinarności nie istnieje jedna, uniwersalna definicja turystyki. Pojęcie to inaczej będzie interpretowane przez geografa, inaczej przez socjologa, a jeszcze inaczej przez ekonoma.
Turystyka według W. Hunzikiera, to: „zespół stosunków i zjawisk wynikających z podróży i pobytu osób przyjezdnych, o ile nie występuje w związku z tym osiedlenie się i podjęcie pracy zarobkowej”.
Uważam, że definicja ta nie określa w pełni znaczenia turystyki.
Kazimierz Przecławski wyróżnia wąskie i szerokie znaczenie turystyki. Twierdzi on, że są to zjawiska ruchliwości przestrzennej (podróżowanie) związanie z czasową i dobrowolną zmianą miejsca pobytu i rytmu życia, w celu:
- zdrowotnym, wypoczynkowym lub estetycznym (wąskie znaczenie turystyki),
- oraz, w szerokim jej znaczeniu, również wyjazdy o charakterze zarobkowym, sportowym, religijnym, uczestnictwo w konferencjach, załatwianie spraw rodzinnych.
W 1991roku, na Międzynarodowej Konferencji w Ottawie, Światowa Organizacja Turystyki (WTO) określiła turystykę jako „ogół czynności osób, które podróżują i przebywają w celach wypoczynkowych, służbowych lub innych, nie dłużej niż przez rok bez przerwy, poza swoim codziennym otoczeniem, z wyłączeniem wyjazdów, w których głównym celem jest działalność zarobkowa”.
WTO wyróżniła również 3 podstawowe formy turystyki:
- krajową – czyli podróże po swoim własnym kraju,
- przyjazdową – przyjazdy do kraju osób, które na stałe mieszkają w innym państwie
- wyjazdową – czyli wyjazdy zagraniczne.